آموزش مهارتهای زندگی به فرزندان

qtalent.ir

 

مهارتهای زندگی چیست؟

معلمان گاهی اوقات این مهارت ها را مهارت های “یادگیری برای یادگیری” توصیف می کنند ، که می تواند از طریق فعالیت های روزانه توسعه یابد.مهارت های زندگی  دست به دست هم میدهند و باعث میشوند که فرزندان ما موفقیت بیشتری نسبت به هم سن و سال های خود در آینده داشته باشند.اما وظیفه شما به عنوان پدر یا مادر این هست که مهمترین این مهارت ها را در زندگی فرزندتان بشناسید و سعی کنید آموزش این مهارتها را با بخشی از فعالیت های روتین و روزانه آنها ادغام کنید.

الن گالینسکی در کتاب خود با عنوان “ذهن در ساخت” هفت مهارت لازم را برای موفقیت در همه جنبه های زندگی از جمله مدرسه ، روابط دوستانه و کار شرح می دهد که کودکان می توانند از ابتدای کودکی این مهارت ها را بیاموزند.

مهمترین مهارت های زندگی کودکان برای یادگیری چیست؟

 

 • داشتن تمرکز و کنترل بر خود

  کودکان ما میتوانند از طریق برنامه ها و عادت های روزانه به موفقیت های بیشتری برسند و شما باید به عنوان اولیا هر روز در مورد چیزهایی که انتظار دارد با او   صحبت کنید. او باید بداند با توجه به چیدمان منزل هر روز کت، کیف و سایل خود را در سر جایش قرار دهد تا از این طریق بتواند کنترل بر آنچه که به عنوان وسایل شخصی او  است را روزانه تمرین کند.فعالیت های آرام مانند خواندن کتاب ، لذت بردن از فعالیت های حسی یا تکمیل یک معما در کنار هم می تواند به کودک شما کمک کند و تمرکز او را افزایش دهد.

 • برقرار کردن ارتباط با دیگران

  کودکان برای ایجاد مهارت های سالم اجتماعی – عاطفی از جمله توانایی درک و برقراری ارتباط با دیگران ، هر روز به تعامل شخصی نیاز دارند. در حالی که سرعت پیشرفت این مهارت ها ممکن است متفاوت باشد ، کودکان ما باید آنچه را که از برقراری یک ارتباط میخواهند و موثرترین روش برای ایجاد آن ارتباط را در نظر بگیرند.لازم است برای تقویت این مهارت، به عنوان یک بزرگتر هر روز مقداری از وقت خود را بدون هیچ حواس پرتی، صرف گوش دادن و پاسخ دادن به فرزندتان کنید.

 • داشتن تفکر انتقادی

  ما در دنیای پیچیده ای زندگی می کنیم که در آن بزرگسالان باید هر روز اطلاعات را تجزیه و تحلیل و تصمیم گیری کنند.یکی از بهترین راهها برای ایجاد تفکر انتقادی، انجام بازی است که میتواند به تنهای و یا با دوستان انجام شود این در حالی است که شکل گیری بازی گروهی به تقویت مهارت کار گروهی در فرزند شما کمک خواهد کرد. این بازی ها میتواند در قالب یک نمایش و ایفای نقش های مختلف مانند یک آتش نشان، یک مدیر فروش و یا یک قهرمان و نیز ساختن سازه های مختلف باشد.آنها از طریق بازی یاد میگیرند که چگونه فرضیه سازی کنند، بحران های ایجاد شده را چاره اندیشی، خطرات احتمالی را پیش بینی، ایده های خود را امتحان، اشتباهات را شناسایی و  راه حل هایی را کشف می کنند.

 • به چالش کشیدن مسائل مختلف و توانایی انعطاف پذیری در مقابل چالش 

  یکی از مهمترین صفاتی كه می توانیم در زندگی فرزندانمان به وجود بیاوریم ، انعطاف پذیری است یعنی توانایی مقابله با چالش ها ، گزاف گویی از عدم موفقیت و تلاش برای ادامه دادن. کودک خود را ترغیب کنید که چیزهای جدید را امتحان کند، به عنوان مثال ، “من فکر می کنم که تو به سنی رسیدی که بتونی بستن بند کفشت رو یاد بگیری. بیا با هم امتحان کنیم”.باید دقت کنید که در این نمونه ها تمرکز بر تلاش کودک مهم است نه  موفقیت در بستن بند کفش به طور مثال: “یاد گرفتن بستن بند کفش کار خیلی سختی بود اما تو تمام تلاش خودت رو کردی، آفرین! ”

 • عشق به یادگیری 

  کودکی که عاشق یادگیری است،کمتر از هم سن و سالهای خود در دوران بزرگسالی دچار بی حوصلگی میشود.برای تشویق عشق به یادگیری ، سعی کنید تلویزیون را محدود کنید و آنها را به خواندن، بازی و اکتشاف تشویق کنید.با مراجعه به کتابخانه به همراه هم ، ساخت کاردستی های مختلف ، خرید و یا ایجاد بازی هایی که کنجکاوی و اشتیاق را برای یادگیری در آنها ایجاد کند.

 • برقرار کردن ارتباط و پیوند میان چیزهای مختلف

  گالینسکی می گوید ، یادگیری واقعی زمانی اتفاق می افتد که می توانیم بین چیزهای به ظاهر متفاوت ، پیوندها و الگوها را ببینیم و درک کنیم.هرچه ارتباطات بیشتری برقرار کنیم ، حس و مفهوم بیشتری از این جهان را درک می کنیم.کودکان خردسال هنگام مرتب کردن وسایل اصلی خانگی مانند اسباب بازی و… ، شروع به دیدن اتصالات و الگوهای میان آنها می کنند.اعمال ساده مانند انتخاب لباس مناسب برای آب و هوا ، به آنها کمک می کند تا ارتباط میان نوع لباس و هوا را درک کنند.هنگامیکه برایشان کتاب میخوانید سعی کنید به روابط انتزاعی تری در داستانهایی که می خوانید ، اشاره کنید ، به عنوان مثال ، “این کتاب منو یاد زمانی میندازه که کنار ساحل داشتم به لایه های مختلف زیر دریا فکر میکردم”

 • داشتن دیدگاه و نظر درمورد مسائل مختلف

  داشتن دیدگاه و نظر در مورد بسیاری از مسائلی که ممکن است در خانواده وجود داشته باشد در میان کودکان بسیار کم است اما میتوان این مهارت را توسعه داد. به طور مثال شما میتوانید درمورد احساسات، رفتار ها، انگیزه های شخصیت های موجود در کتابهایی که تا به حال خوانده اند و یا شما برایشان میخوانید با آنهاذ بحث کنید و ذهن آنها را با سوالهایتان به چالش بکشید، به عنوان مثال ، “نمی دانم چرا گربه و خوک به مرغ قرمز کوچک کمک نمی کنند.” و صبر کنید تا او سوال شما را پاسخ دهد و سپس نظر خودتان را مطرح کنید و مجدد از او سوال بپرسید.

 

شما به عنوان نزدیکترین فردی که با یک کودک در ارتباط هستید، با رعایت این نکات ساده ، می توانید به راحتی در ساخت و تقویت مهارتهای اساسی در زندگی به او کمک کنید.

نوشته: سمیرا حسینی پارسا

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به QTalent می باشد

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید