مهارت های زندگی

مهارت های اساسی زندگی که فرزندان ما باید بدانند

آموزش مهارت های مهم زندگی به کودکان از چه سنی آغاز میشود؟نقش خانواده در آموزش این مهارت ها چیست؟فرزندان شما تا چه حد از این توانایی ها برخوردار هستند؟شما به عنوان پدر و مادر چقدر توانسته اید از طریق آموزش این مهارت ها، آنها را برای رو به رو شدن با چالش های زندگی آماده کنید؟

مهارتهای چندگانه زندگی همانطور که از اسم آن مشخص است محدود به آموزش های مدرسه نیست و شما باید به عنوان اولیا، فعالیتها و تجاربی را برای آموزش آنها در خانه فراهم کنید.در این مقاله سعی داریم به شما بگوییم که این مهارت ها چیست و شما چگونه میتوانید آنها را به کودکانتان آموزش دهید.

 

با سایت کیوتلنت همراه شوید

 

مهارتهای ضروری در زندگی گودکان

مهارت اول: مسئولیت پذیری

فرزندان ما باید از کودکی مسئولیت پذیری را تجربه کنند.

هیچ وقت برچسب بی مسئولیتی به آنها نزنید و سعی کنید این مهارت را در آنها تقویت کنید.باید بدانید زمانیکه مسئولیت کار او را به عهده میگیرید در واقع اولین قدم را در آینده ناموفق تحصیلی و شغلی او برداشته اید.اگر فرزند شما لیوان شیر را روی زمین ریخت لطفا عصبانی نشوید با این کار او را ترغیب میکنید که با یک اسفنج آن را تمیز کند، اجازه دهید این کار را خود انجام دهد حتی اگر نتواند به خوبی شما از عهده این کار برآید.اگر در بازی باعث ناراحتی خواهر یا برادر خود شد او را دعوا نکنید، سعی کنید علت این رفتار را بپرسید بدون آن که او را مجبور به عذرخواهی کنید و بعد از چند دقیقه از او سوال کنید که برای بهتر شدن اوضاع چه کاری میتواند انجام دهد به این ترتیب به او یاد میدهید که او مسئول روابطش با دیگران است.

مهارت دوم: عزت نفس و خودباوری

کودکانی که عزت نفس بالایی دارند دائما به دنبال یادگیری چیزهای جدید هستند و این به این دلیل است که آنها میدانند خانواده ارزش خاصی برایشان قائل است. در ارتباط بودن با سایر افرادی که به او اهمیت می دهند، برای عزت نفس فرزند شما مفید است.برای تقویت عزت نفس و خودباوری در آنها سعی کنید از کوچکترین پیشرفت آنها تعریف کنید، موفقیتهای او را یادآوری کنید، در تصمیم گیری های خانوادگی نظر او را بپرسید و طوری رفتار کنید که احساس کند برای شما ارزشمند است.

 

 

مهارت سوم: مدیریت زمان

زمان یکی از با ارزشترین چیزهایی است که برنامه ریزی در هر بخش از زندگی به آن وابسته است و این را باید از کودکی بیاموزیم.

مدیریت زمان را از کوچکترین کارها باید شروع کرد.آنها باید بدانند که تماشای تلویزیون، انجام تکالیف، خواب و… هریک زمان خاص خودش را دارد و هر فعالیت باید در زمانی انجام شود که روی فعالیت دیگر اثر نداشته باشد.علاوه بر آن باید الویت بندی کارها را به آنها آموزش دهید تا بتوانند زمان را بهتر مدیریت کنند.

ساده ترین روش برای آموزش مدیریت زمان تهیه جدول زمانی یا همان چک لیست است که اغلب باید در اتاق آنها روی دیوار نصب شود و در طول روز زمانی را که به هر فعالیت اختصاص داده یادداشت کند، بعد از گذشت چند هفته این کار به یک عادت روزانه تبدیل میشود و یاد میگیرد که اگر نتواند وظایفش را انجام دهد، باید در زمانبندی کارهایش دقت کند.

 

مهارت چهارم: تصمیم گیری

انتخاب یک دوست، لباس، غذا، رشته تحصیلی، شغل و … نیازمند تصمیم گیری است.

ساده ترین روش برای آموزش این مهارت این است که از آنها دائم سوال بپرسید و از او بخواهید که بین دو بازی، لباس، غذا و …یکی را انتخاب کند به مرور برای تقویت قدرت تصمیم گیری در آنها شرایطی فراهم کنید تا از بین چند گزینه یکی را انتخاب کند، این آموزش قدرت تفکر تحلیلی و انتقادی را نیز در آنها افزایش میدهد.

مهارت پنجم: مدیریت مالی

یکی از بهترین زمانهایی که میتوانید مفهوم مدیریت مالی را به بچه ها آموزش دهید درست زمانی است که او برای اینکه یک اسباب بازی برایش بخرید گریه میکند و شما پول کافی ندارید.

گاهی مسئولیت خرید را به او بدهید تا یاد بگیرد هنگام خرید یک چیز آن را از ابعاد مختلف بررسی کند و آنچیزی که واقعا به آن نیاز دارند را بخرد تا در پول خود صرفه جویی کند.در ماه یا هفته یک مبلغ مشخصی را به پول تو جیبی اختصاص دهید از او بخواهید که آن را به سه قسمت تقسیم کنید بخشی از آن را به چیزهایی که دوست دارد بخرد، بخشی از آن را پس انداز کند و هربار به حساب بانکی منتقل کند و بخشی از آن را برای کمک کردن به دیگران در جعبه مربوطه قرار دهد.علاوه بر آن در یک دفترچه میزان پولی را که قرض داده یا خرج کرده در آن یادداشت کند.

با این روش به او یاد میدهید که همه پولی که دارد نباید خرج شود، باید آینده نگر باشد.با گذشت زمان این رفتار او به یک عادت تبدیل میشود.

 

 

مهارت ششم: ارتباط با دیگران

توانایی برقراری ارتباط موثر یک مهارت کلیدی است و هرچه در این امر بهتر باشند، سطح کیفیت زندگی آنها بهتر خواهد بود.این مهارت مهم است زیرا باعث میشود بچه ها به وسیله آن خود را ابراز کنند.

بچه ها ابتدا به پدر و مادرشان نگاه کرده و گوش میدهند و سپس آن را تقلید میکنند؛ پس هرچه بیشتر با فرزند خود ارتباط برقرار کنید، زودتر و سریعتر این مهارت ها رشد خواهد کرد.سعی کنید با آنها به تماشای فیلم بنشینید و یا کتاب بخوانید، سپس ایده ها و نظرات او را با دقت بشنوید تا مهارت خوب شنیدن را در او تقویت کنید.هر چقدر که شما با احترم بیشتری با دیگران رفتار کنید او نیز یادمیگیرد احترام بخش مهمی از روابط است.گاهی سعی کنید وظیفه سفارش غذا در رستوران را به عهده او بگذارید تا روابط با دیگران را به صورت عملی تجربه کند.

مهارت هفتم: کار گروهی

کار تیمی در شاد بودن روحیه بچه ها بسیار موثر است آنها میتوانند چیزهای زیادی را از یکدیگر بیاموزند.از طریق بازی و ورزش های های گروهی، مهارت همدلی، حل مسئله، مدیریت بحران، تلاش دسته جمعی برای رسیدن به هدف مشترک، حل اختلافات بین فردی و نیز مهارت کلامی را یادمیگیرند.علاوه بر این شما میتوانید برای تقویت این مهارت، آنها را در فعالیتهای خانه مثل آشپزی چند نفره، نظافت منزل، مهمانداری و… مشارکت دهید.

 

نوشته: سمیرا حسینی

 

مرتبط:

مهارت های زندگی برای کودکان-قسمت دوم

منابع:

  1.  https://www.brighthorizons.com/
  2.  https://raisingchildren.net.au/
  3.  https://www.kumon.co.uk/

 

 

 

0 Comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به QTalent می باشد

Log in with your credentials

Forgot your details?