آموزش مهارت های زندگی به کودکان

مهارت های زندگی کودکان یک سری توانایی های اجتماعی است که بچه ها رو برای روبرو شدن با مشکلات و چالش ها قویتر میکند.هر توانایی که بتواند به بهتر شدن زندگی کودکان شما کمک کند مهارت زندگی است.

مهارت هایی که هیچ وقت در مدرسه نمی آموزند و بهترین معلمان آنها خود شما هستید که میتوانید با یک سری فعالیتهای روزانه در خانه به کشف این مهارت ها بپردازید و باید بدانید که همه بچه ها مهارت های بالقوه زیادی دارند تنها باید در آموزش و  کشف این مهارت ها صبور باشید.

در مقاله قبلی ما به بیان هفت مهارت اصلی زندگی پرداختیم و در این مقاله چند مهارت مهم دیگر را به شما معرفی خواهیم کرد.  

با سایت کیوتلنت همراه باشید.

مهارت هشتم : داشتن تمرکز و کنترل بر خود

کودکان ما میتوانند از طریق برنامه ها و عادت های روزانه به موفقیت های بیشتری برسند و شما باید به عنوان اولیا هر روز در مورد چیزهایی که انتظار دارد با او   صحبت کنید. او باید بداند با توجه به چیدمان منزل هر روز وسایل خود را در سر جایش قرار دهد تا از این طریق بتواند کنترل بر آنچه که به عنوان وسایل شخصی او  است را روزانه تمرین کند.فعالیت های آرام مانند خواندن کتاب ، لذت بردن از فعالیت های حسی یا تکمیل یک معما در کنار هم می تواند به کودک شما کمک کند و تمرکز او را افزایش دهد.

مهارت نهم: داشتن تفکر انتقادی

بازی یکی از بهترین روشها برای ایجاد تفکر انتقادی است، که میتواند به تنهایی و یا با دوستان انجام شود. این بازی ها میتواند در قالب یک نمایش و ایفای نقش های مختلف مانند یک آتش نشان، یک مدیر فروش و یا یک قهرمان و نیز ساختن سازه های مختلف باشد.آنها از طریق بازی یاد میگیرند که چگونه فرضیه سازی کنند، بحران های ایجاد شده را چاره اندیشی، خطرات احتمالی را پیش بینی، ایده های خود را امتحان، اشتباهات را شناسایی و  راه حل هایی را کشف  کنند.

مهارت دهم: به چالش کشیدن مسائل مختلف

یکی از مهمترین صفاتی كه می توانیم در زندگی فرزندانمان به وجود بیاوریم، توانایی مقابله با چالش ها است.کودک خود را ترغیب کنید که چیزهای جدید را امتحان کند، به عنوان مثال “من فکر می کنم که تو به سنی رسیدی که بتونی بستن بند کفشت رو یاد بگیری. بیا با هم امتحان کنیم”.باید دقت کنید که در این نمونه ها تمرکز بر تلاش کودک مهم است نه موفقیت در بستن بند کفش، به عنوان مثال: “یاد گرفتن بستن بند کفش کار خیلی سختی بود اما تو تمام تلاش خودت رو کردی، آفرین! “

 

مهارت یازدهم: عشق به یادگیری 

کودکی که عاشق یادگیری است،کمتر از هم سن و سالهای خود در دوران بزرگسالی احساس بی حوصلگی میکند.برای تشویق آنها به یادگیری، سعی کنید تلویزیون را محدود کنید و آنها را به خواندن، بازی و اکتشاف تشویق کنید.با مراجعه به کتابخانه به همراه هم، ساخت کاردستی های مختلف، خرید و یا ایجاد بازی هایی که کنجکاوی و اشتیاق را برای یادگیری در آنها ایجاد کند.

مهارت دوازدهم: برقرار کردن ارتباط و پیوند میان چیزهای مختلف

گالینسکی می گوید، یادگیری واقعی زمانی اتفاق می افتد که بین چیزهایی که در ظاهر متفاوت هستند، ارتباط برقرار کنیم.

کودکان خردسال هنگام مرتب کردن وسایل اصلی خانگی مانند اسباب بازی، شروع به دیدن اتصالات و روابط میان آنها می کنند.کارهایی ساده مانند انتخاب لباس مناسب برای سفر، به آنها کمک می کند تا ارتباط میان نوع لباس و آب و هوا را درک کنند.هنگامیکه برایشان کتاب میخوانید سعی کنید به روابطی که در بخش های مختلف داستان می خوانید اشاره کنید؛ به عنوان مثال، “این کتاب منو یاد زمانی میندازه که کنار ساحل داشتم به لایه های مختلف زیر دریا فکر میکردم”

مهارت سیزدهم: نظر داشتن درمورد مسائل مختلف

برای توسعه این مهارت میتوانید درمورد احساسات، رفتار ها و… شخصیت های موجود در کتابهایی که تا به حال خوانده اند و یا شما برایشان میخوانید با آنها بحث کنید و ذهن آنها را با سوالهایتان به چالش بکشید، به عنوان مثال، “نمی دانم چرا گربه و خوک به مرغ قرمز کوچک کمک نمی کنند.” و صبر کنید تا او سوال شما را پاسخ دهد و سپس نظر خودتان را مطرح کنید و مجدد از او سوال بپرسید.

 

شما به عنوان نزدیکترین فردی که با یک کودک در ارتباط هستید، با رعایت این نکات ساده، می توانید به راحتی در ساخت و تقویت مهارت های اساسی زندگی به او کمک کنید.

 

نوشته: سمیرا حسینی 

          مرتبط: مهارت های مهم زندگی برای کودکان-قسمت اول

0 Comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به QTalent می باشد

Log in with your credentials

Forgot your details?