کودکان کارآفرین

کارآفرینان، سرمایه یک کشور هستند که اگر موفق شوند، به بسیاری از نیازهای مردم پاسخ میدهند و باعث تغییر در شیوه زندگی آنها میشوند.

به نظر شما پرورش و تربیت کودکان کارآفرین کار شایسته ای است یا خیر؟

اصلا سوال این است که، از چه سنی باید مهارت های کارآفرینی را آموخت تا بتوان به یک کارآفرین موفق تبدیل شد؟

تحقیقات زیادی نشان داده است که آموزش این مفاهیم در سنین مدرسه مزایای زیادی دارد.به طور مثال در مطالعه ای که بر روی ۳۳۰ مدرسه ابتدایی در ایرلند انجام شده است، ۸۷درصد معلمان گزارش دادند که بچه ها پس از شرکت در این دوره ها، اعتماد به نفس بیشتری داشتند و ۲/۳ درصد از آنها شاهد پیشرفت چشمگیری در مهارت های ارتباطی و کار گروهی کودکان بودند.

 

   

 ماری فایولا، کارآفرین و مدیر عامل شرکت DYI از راه اندازی کسب وکارش به کمک فرزندانش میگوید:

از بچگی باهوش بودم و کارهای مختلفی مثل؛ بافندگی، دکوپاژ، آشپزی را انجام میدادم وقتی ۱۸ سالم شد صابون هایی که از ۱۴ سالگی درست کرده بودم رو فروختم.

اولین کارم پرورش همسترهای کوچک بود که به کمک پدرم  توانستم الگوی رشد آنها را پیدا کنم، بعدها توانستم از طریق تبلیغات در صفحه پشت روزنامه آنها را بفروشم.

توانایی من از دوران بچگی، در کنار خوش بینی و تشویق های مادر و نیز سختکوش بودن پدرم باعث شد اصول حرفه ای کسب و کار در من شکل بگیرد و به یک کارآفرین کم سن و سال تبدیل شدم.

 کارآفرینان متولد نمی شوند بلکه ساخته می شوند.برای کارآفرین شدن لازم است مهارت هایی را یاد داد که به موفقیت در کسب و کار کمک می کند

تاریخ در حال تکرار شدن است…

او معتقد است برای آنکه فرزندان کارآفرینی تربیت کنیم باید از دوران کودکی آنها را با محیط کاری آشنا کنیم اما این به ایم معنی نیست که از آنها بخواهیم کار کنند.

نکته دوم تشویق و همراهی آنهاست، روزی که پسرم جامسن برای فروش صابونهایش از ما کمک خواست من و همسرم  با این بهانه صبح زود روز های شنبه با اشتیاق زیاد از خواب بیدار میشویم تا به او کمک کنیم. 

حالا او یادگرفته چگونه برای آینده خود برنامه ریزی کند و مطمئن شود که محصول کافی برای فروش دارد، زمان خود را برای انجام کارهایش تقسیم بندی میکند و از همه مهمتر ارزش پول و نحوه مدیریت آن را می داند.پسرم حتی خودش پول مواد اولیه را می پردازد و هزینه غرفه را پرداخت می کند.

در اوایل کار چیزی که مشکل بود نشستن او در داخل غرفه بود تا منتظر بماند کالایی به فروش برسد.

قطعا نشاندن کودک شش ساله در داخل غرفه و فروش محصولات به مدت ۴ ساعت نیاز به انگیزه ای بالا دارد و تنها ما پدر و مادرها مسئول دادن روحیه به فرزندانمان هستیم. 

 

بنابراین شما به عنوان والدین بهتر است در سنین کم، مهارت هایی چون خوش بینی ، انعطاف پذیری و ارتباطات را به فرزندانتان یاد دهید تا هر چه زودتر برای ورود به دنیای کسب و کار آماده شوند

 

 

۵ مزیت اینکه چرا فرزندانتان باید کارآفرینی را بیاموزند

 

  • اخلاق کاری بهتری پیدا می کنند

مشخص است وقتی بچه های خود را در معرض بازی ها و داستان هایی با موضوع کارآفرینی می بینند، کم کم  اصول شغلی را یاد میگیرند.

این از دو طریق اتفاق می افتد، اول اینکه کارهای عملی یک کسب و کار را تجربه می کنند، چه کاغذهای اداری را جابجا کنند و چه در وسط چمنزار برگ های درختان را با قیچی ببرند؛ بدین شکل ارزش کار را درک می کنند.

دوم، کودکان زمانی ویژگی های مثبت اخلاق کاری را یاد می گیرند که آنرا را در پدر و مادرشان، به عنوان موثرترین فرد در زندگی خود ببیند. بنابراین از پدر و مادرهای پرتلاش، می توان انتظار داشت که فرزندانی با این خصلت تربیت کنند؛خصلتی که امروزه کمتر دیده می شود.

 

  • قدر پول را بیشتر می دانند

یکی از بزرگترین مزایای آموزش کارآفرینی به فرزندان این است که آنها به پول احترام بیشتری می گذارند. بچه هایی که کار می کنند و با مسائل مرتبط با پول آشنایی اندکی پیدا دارند، پول را به آسانی از دست ندهند.

 

  • تفکر خلاقی پیدا می کنند

راه اندازی و ادامه یک کسب و کار آسان نیست. مشکلات از هر گوشه ای خود را نشان می دهند و شما باید آنها را حل کنید و همزمان با حل مشکلات باید بتوانید کسب و کار را در یک مسیر درست پیش ببرید.

بجای پنهان کردن مشکلات و چالش های کسب و کار، کودکان را مستقیما در جریان آنها قرار دهید. این کار باعث شکل گیری تفکر خلاقانه در آنها می شود زیرا باید برای حل هر مسئله راه حل های جدیدی را پیدا کنند.

  • مهارت های اجتماعی را بهبود می دهند

یکی از تاثیرات کار کردن در کسب و کارهای کوچک اینست که بچه ها مجبور می شوند در طول روز با افراد غریبه در تعامل باشند.

این یک فرصت طلایی برای تقویت مهارت ارتباطی بچه هاست.

  • هدف گذاری را یاد می گیرند

تعیین هدف و رسیدن به آن، چیزی نیست که کودکان به راحتی آنرا یاد بگیرند.

اکثر بچه ها عادت دارند قبل از آنکه کاری را به اتمام برسانند آن را رها کنند چون برای رسیدن به هدف حوصله کافی ندارند.

خوشبختانه تحقیقات زیادی نشان می دهد که گفتگوی منظم بین والدین و فرزندان، موجب می شود کودکان بتوانند بین رفتارهای فعلی و اهداف آینده ارتباط بهتری برقرار کنند.

تصور کنید اگر وقت بیشتری را در محیط کارآفرینی با کودکان خود سپری کنید، محیطی که اهداف به طور مستمر قابل پیگیری  هستند و در صورت لزوم اصلاح می شوند، سریعتر می توانید مهارت ها را به کودکان یاد دهید.

 

مزایای فوق به خوبی ضرورت آموزش کارآفرینی به کودکان را نشان می دهند. برای اینکه فرزندانی موفق داشته که از مهارت کارآفرینی برخوردار باشند ،می توانید با مرکز تخصصی استعدادیابی و کارآفرینیکیوتلنت در تماس باشید

 

نوشته: الهام ابوالفضلی

ویرایش شده : سمیرا حسینی

 

0 Comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به QTalent می باشد

Log in with your credentials

Forgot your details?