۵ راه برای یافتن استعدادهای پنهانتان

آنچه در کتاب‌های فرهنگ لغت دیده می‌شود، این است که استعداد همان مواهب طبیعی فرد هست به‌عبارت‌دیگر توانایی یا ظرفیت خدادادی هر فرد را استعداد می‌گویند؛ که معمولاً یک محدوده‌ای از خلاقیت و توانایی‌های فیزیک را شامل می‌شود. همه ما استعداد داریم ولی در شناسایی آنها خیلی موفق نیستیم. حتی ممکن است خیلی از آنها در درس و کار با چشمان خود دیده باشیم ولی آنها را نادیده می‌گیریم. اگر بدانید چه استعدادهایی دارید به منبع بسیار بزرگی دست‌یافتید که به موفقیت شما در همه جنبه‌های زندگی‌تان ازجمله انتخاب رشته تحصیلی و کسب‌وکار کمک می‌کند. خواه شما در جستجوی شغل مناسب باشید خواه دنبال راه‌هایی برای رشدتان باشید، ابتدا باید استعدادهای شخصی خود را پیدا کنید.

اگر از ۱۰ فرد درباره استعدادهایشان بپرسید پاسخ‌های مختلفی را پیدا می‌کنید پاسخ‌هایی که مشخص است خودشان از استعدادها و توانایی‌های خود خبر ندارند. ولی شناخت استعداد برعکس تصورات افراد، کار ساده‌ای است. در اینجا ۵ راه ساده برای پیدا کردن استعدادهای پنهانتان آورده شده است:

  • به دیگران گوش کنید

کسانی پیرامون شما هستند که به‌خوبی می‌دانند شما چه استعدادهایی دارید، حتی زمانی که شما از وجود آنها خبر ندارید. به‌احتمال‌ زیاد افرادی بودند که به شما گفته‌اند در         مورد چیزی خوب هستید و شما آن را نشنیده می‌گرفتید.

  • مشخص کنید که انجام چه چیزی برایتان آسان است

آیا چیزهایی بودند که شما به‌آسانی انجام می‌دادید درحالی‌که همان کار برای دیگران بسیار سخت بود؟ به این‌گونه موارد بیشتر فکر کنید.

  • چه چیزهایی به شما لذت بیشتری می‌دهد

استعدادهای شما ممکن است به شیوه متفاوت خود را نشان دهد، آیا دقت کردید که برخی اوقات کاری را به مدت طولانی انجام دادید درحالی‌که خسته نشدید؟ فکر کنید در زمان‌های آزاد خود به چه‌کارهای کشیده می‌شود؟ پاسخ دادن به این سؤالات استعدادتان را نشان می‌دهد.

  • در حال حاضر ساکت هستید

آیا موضوع خاصی وجود دارد که بخواهید درباره آن صحبت کنید همان موردی که اکثر اوقات دوستانتان صحبتتان را قطع می‌کنند؟ این موضوع را در نظر بگیرید شاید به استعداد پنهان شما مربوط باشد.

  • فقط بپرسید

از همه‌کسانی که مطمئن هستید صادقانه به شما بازخورد می‌دهند، شمارا راهنمایی می‌کنند بپرسید که یک یا دو چیزی که در شما به‌وضوح به چشم می‌خورد را بیان کنند و بخواهید که از عادت‌های بدتان چشم‌پوشی کنند. از هر فرد به‌طور جداگانه‌ای درخواست کنید. نتایج را جمع‌آوری کنید در این صورت متوجه خواهید شد که چه استعداد پنهانی دارید.

 

هنگامی‌که بدانید چه استعدادهایی دارید زندگی را بیشتر حس می‌کنید و می‌توانید در کسب‌وکار وزندگی خود بیشتر موفق شوید. حتی می وتواید از این استعدادها در جهت ارتقای محصولات خود بهره ببرید یا برای شبکه‌سازی و داشتن ارتباطات باکیفیت. بهر حال مهم است بدانید هنگامی‌که روی استعدادهای خود سرمایه‌گذاری می‌کنید دیگر اجبار و سختی‌های کار کردن را احساس نمی‌کنید و از کارتان لذت بیشتری می‌برید.

نوشته: الهام ابوالفضلی

 

 

0 Comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به QTalent می باشد

Log in with your credentials

Forgot your details?