چرا لازم است استعداد خود را بشناسیم؟

قسمت اول

مسیر موفقیت هر کس با خودباوری او آغاز می‌شود. خودباوری همان شناخت و پذیرش واقعی استعدادها و توانایی‌های فردی است که موجب می‌شود فرد به نقاط قوت و ضعف خود پی ببرد و برای موفقیت تحصیلی و شغلی خود نقاط قوت خود را تقویت و نقاط ضعف را کمرنگ کند. درواقع شناخت هوش و استعداد ابزاری است برای ایجاد و تقویت خودباوری.

در دنیای کنونی بر هیچ‌کس پوشیده نیست که داشتن توانایی و استعداد تا چه حد می‌تواند مسیر پیشرفت را برای فرد آسان کند و موجب خوشبختی او شود. تئوری‌های زیادی در خصوص انواع هوش و استعدادها مطرح‌شده است

داستان زیر را بخوانید، داستان آدمی است که تنها با اتکا بر استعدادش توانست عنوان برترین نویسنده و کارآفرین محبوب جهان را از آن خود کند:

… از شش‌سالگی شروع به نوشتن داستان کرد، دائماً برای خواهر کوچک‌ترش داستان‌های ساختگی تعریف می‌کرد. عاشق نوشتن بود و هر چه را که به ذهنش می‌رسید می‌نوشت. والدینش با در نظر گرفتن علاقه دخترشان به ادبیات تصمیم گرفتند که او زبان و ادبیات فرانسه بخواند تا بتواند در آینده به‌عنوان منشی دوزبانه انگلیسی – فرانسوی با شرایط مناسبی استخدام شود.

بزرگ شد و دانشگاه را تمام کرد و در چند جای مختلف به‌عنوان منشی کارکرد؛ اما از هیچ‌کدام از کارهایش راضی نبود و دائم کارش را رها می‌کرد دوباره به‌اجبار درجایی دیگر شروع به کار می‌کرد… او هفت سال پس از فارغ‌التحصیلی خود را یک شکست‌خورده واقعی می‌دانست. او با داشتن دختری هفت‌ساله  در ازدواجش ناکام شده بود و هم بدون شغل و منبع درآمد بود. هیچ راهی را پیش روی خود نمی‌دید جز اینکه نوشتن را جدی بگیرد.

در این دوره مدتی پیش خواهرش زندگی می‌کرد و مدتی بعد دوباره به تدریس زبان انگلیسی پرداخت. باوجود تدریس تمام‌وقت و آماده کردن درس قبل از کلاس و نگهداری از یک بچه کوچک اصلاً وقت نوشتن نداشت. بااین‌حال از هر فرصتی برای نوشتن استفاده می‌کرد. درعین‌حال که عاشق کتابش بودگاهی از نوشتن متنفر می‌شد اما همچنان به نوشتن ادامه داد تا بالاخره بعد از ۵ سال نوشتن کتاب به پایان رسید.

او سه قسمت اول کتاب را در یک پوشه پلاستیکی زیبا گذاشت و برای ناشری فرستاد. آن‌ها کتاب را همان روز پس فرستادند. ۸ ناشر چاپ اثرش را رد کردند؛ اما او همچنان پیگیر چاپ کتابش بود تا اینکه بعد از دو سال ناشری قبول کرد تا کتاب او را چاپ کند. سرانجام یک موسسه انتشاراتی چاپ کتاب او را پذیرفت.

این آغاز تسخیر تخیل میلیون‌ها نفر در جهان توسط تخیلات زنی بانام جی. کی. رولینگ با مجموعه کتاب‌های هری پاتر بود…

 

داستان فوق یک نمونه از صدها مثال هست که نشان می‌دهد استعدادهای درونی درصورتی‌که به‌درستی شناسایی شوند مشابه چراغی است که مسیر درس خواندن، استقلال مالی و توسعه فردی را روشن می‌کند.

 دلایل زیر نشان می‌دهند که شناخت استعداد و توانایی‌ها برای هر فرد چه منافعی دارد؟

  • انتخاب روش مناسب برای گذراندن اوقات فراغت به‌گونه‌ای که منجر به شکوفایی استعداد فرد شود
  • بهره‌مندی از آموزش‌های مفید و هم‌راستا با مجموعه علایق فرد
  • انتخاب رشته تحصیلی مناسب به‌طوری‌که فرد در حین تحصیل کمترین استرس و اذیت را متحمل شود
  • قبولی در رشته دانشگاهی که موجب تسریع در فرایند انتخاب شغل و افزایش علم و دانش مربوطه شود
  • انتخاب کار متناسب با توانمندی‌ها که فرد را از سردرگمی نجات می‌دهد
  • آشنایی با کارآفرینی به‌گونه‌ای که موجب می‌شود در صورت داشتن مهارت‌های کارآفرینی بتواند نوآوری در محصول را به جامعه نشان دهد و موجب افزایش ثروت جامعه می‌شود
  • موجب صرف بهینه هزینه‌های آموزشی چه از سوی خانواده و چه از سوی دولت می‌شود
  • با مدیریت استعدادها می‌توان شخصیت و عزت‌نفس فردی را تقویت کرد و موجب تصمیم‌گیری‌های صحیح در سایر ابعاد زندگی می‌شود

 

قرن کنونی که به‌سرعت در حال تغییر است و برای اینکه در درس و کار موفق شد لازم است با این تغییرات همسو شد. بهتر است شناخت توانایی‌ها و استعدادهای خود و کودکان خود را جدی بگیرید و بر اساس آن آسان‌تر پیشرفت کنید.

از دست دادن زمان به معنای از دست دادن فرصت‌ها برای دیده شدن و موفق شدن در جامعه است. موسسه مرکز استعدادیابی و خلاقیت کسب‌وکار کیوتلنت این کار را برای شما آسان کرده است کافی است که به خدمات آن اعتماد کنید.

 

این موسسه از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را درزمینهٔ شناسایی استعدادهای پنهان و منحصربه‌فرد، با تکیه بردانش اساتید متخصص و مجرب دانشگاه و بهره‌گیری از متد آموزشی و استعدادیابی روز دنیا در ۲ گروه دانش آموزان (۱۸-۴ سال) وبزرگسالان (صنعتی–سازمانی) آغاز نموده است؛ و مجموعه خدمات خود را بر اساس موقعیت و امکانات فرد باقیمت مناسب ارائه می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با موسسه مرکز استعدادیابی و خلاقیت کسب‌وکار به سایت QTQLENT.IR مراجعه کنید.

 

نوشته: الهام ابوالفضلی

0 Comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تمام حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به QTalent می باشد

Log in with your credentials

Forgot your details?